Верстапен спря серията на “Мерцедес” и спечели второто състезание на “Силвърстоун”

Публикувано на понеделник, 10 август , 2020      1063 Прегледа

• Формула 1

Макс Верстапен с “Ред бул” спечели Гран при по случай 70 години Формула 1 на пистата “Силвърстоун“.

С отлично каране и добра стратегия пилотът от Нидерландия се справи със съперниците си от “Мерцедес” и разбива доминацията им от началото на сезона.

В досегашните четири кръга през 2020 г. единствено състезателите на “Мерцедес” взимаха победите.

Успехът е девети в кариерата на 22-годишния Верстапен.

Втори зад него се нареди Люис Хамилтън, който изпревари Валтери Ботас три обиколки преди края. Световният шампион не позволи на съотборника му да съкрати неговия аванс в генералното класиране за титлата.

С второто си място Хамилтън записва подиум №155 в кариерата си, като се изравнява по този показател с легендата Михаел Шумахер.

Зад тримата призьори се наредиха Шарл Льоклер (“Ферари”), Алекс Албън (“Ред бул”), Ланс Строл и Нико Хюлкенберг (“Рейсинг пойнт”), Естебан Окон (“Рено”), Ландо Норис (“Макларън”) и Даниил Квят (“Алфа таури”).

Началото на надпреварата беше добро за “Мерцедес”, като Ботас поведе колоната, а Хамилтън беше втори. Верстапен се справи с Нико Хюлкенберг, излизайки трети след първите два завоя.

Нидерландският пилот беше с най-твърдите гуми, което му позволи да остане много по-дълго на пистата в сравнение със своите съперници.

Верстапен направи първото си спиране едва в 27-ата обиколка, водейки в състезанието. Той излезе пред Ботас, но реши да не рискува и престоя на трасето само шест обиколки с гумите “медиум”.

Пилотът на “Ред бул” влезе обратно в бокса заедно с Ботас, слагайки отново най-твърдите смеси, с които болидът му работеше добре. Това позволи на Хамилтън да поведе колоната, а световният шампион остана максимално дълго на пистата с износените си гуми.

Верстапен спря серията на "Мерцедес" и спечели второто състезание на "Силвърстоун"

© Reuters

Десет обиколки преди края на състезанието британецът все пак влезе в бокса и смени гумите си. Той застигна третия Льоклер и го изпревари, а три обиколки преди финала вече беше близо и зад Ботас. В честен дуел Хамилтън се справи със съотборника си, за да завърши втори.

След пет състезания лидер в шампионата е Хамилтън със 107 точки. Втори зад световния шампион е Верстапен с 30 по-малко, а Ботас вече е трети с актив от 73 точки.

Следващият старт за сезона е Гран при на Испания на пистата “Каталуня” след една седмица.

Категория Формула 1 | 2020/08/10 последна редакция в 12:10 PM
Източник : Дневник | Снимка : Google